Honours

Here are some of the achievements that our club members, and the club itself, have received whilst wearing the Green Vest.

Team Success

The Gilbert Legge Memorial Award

At the first fixture of the Gwent League 2017/18 season we were presented with the prestigious Gilbert Legge Memorial Award. The award has been presented to clubs since the second season of the Gwent League and is ‘voted for by the member clubs and it goes to the club which has shown “Sportsmanship, Endeavour and Achievement”‘.

With an awesome team behind-the-scenes that ensures everything runs smoothly at events such as the Gwent League, an ever-growing and passionate group of runners and support from family members and our honorary member Steve Jones, receiving an award like this just goes to show how our efforts are being recognised by others.

2017

East Wales Championships (November) Silver (Lauren Cooper, Nicola Jukes, Hannah Williams, Rachel Burr-Lewis)
East Wales Championships (November) Bronze (Lee Aherne, Sam Lewis Jones, Harry Davies, Stephen Mathers)
Welsh Cross Country Relay Champs Bronze SW (Lauren Cooper, Danielle Phillips, Rebecca Foley)
Welsh Cross Country Relay Champs Gold W45 (Nicola Jukes (+ Gold for Fastest Leg), Sharon Newell, Keri-Lyn Jones)
Welsh Cross Country Relay Champs Silver W45 (Melissa Pearce, Alison Holton, Louise Kirby)
Welsh Cross Country Relay Champs Bronze W45 (Suzanne Tew, Sian McGoldrick, Suzanne Court)
Welsh Cross Country Relay Champs Silver M45 (Damian Williams, Simon Lewis, Lee Aherne, Richard Price)
Welsh Cross Country Relay Champs Gold M55 (David Smout, Phillip Miles, Cyril Williams, Stephen Williams (+ Gold for Fastest Leg))
Mic Morris 10K Ladies Team (Nicola Jukes, Julie Cashell, Danielle Phillips)
Welsh Road Relay Champs Silver W35 (Rachel Lewis, Julie Cashell, Kelly Collins)
Welsh Road Relay Champs Gold W45 (Sharon Newell, Sian McGoldrick, Keri-Lyn Jones)
Welsh Road Relay Champs Bronze W45 (Caroline Matthews, Suzie Tew, Alison Holton)
Welsh Road Relay Champs Silver M35 (Michael Cope, Stephen Mathers, Gavin Patterson)
Welsh Castles Relay 2017 – 14th Position
Ladies, Rose Inn Race 2 Winners (Nicola Jukes, Hannah Williams, Lauren Cooper)
Ladies, Rose Inn Race 1 Winners (Nicola Jukes, Danielle Phillips, Lauren Cooper)
Men, Gwent League Division 3 Winners (Captain Neil Lloyd)
Ladies, Gwent League 5th Place (Captain Rachel Lewis)

2016

Rack Raid – 3rd Position
Ladies, Gwent League Division 2 Winners (Captain: Nicola Jukes)
Men, Gwent League Division 4 Runners Up (Captain: Daman Jukes)
Trail Half – First Ladies Team (Julie Cashell, Katharine Collins,Claire Sullivan)
GLCL Joint First XC Ladies Team (Captain Rachel Lewis)
Welsh Road Relay Champs Gold M45+ (Lee Aherne, Simon Lewis, Damian Williams)
Welsh Road Relay Champs Gold F55+ (Margrett Monk, Kathleen Jervis, Jill Matthews)
East Wales XC Champs Silver (Lauren Cooper, Danielle Phillips, Hannah Williams)
Reverse 10 First Ladies Team [Danielle Phillips, Nicola Jukes, Rachel Lewis)
Glyneath 5 First Ladies Team (Lauren Cooper, Rachel Lewis, Julie Cashell, Louise Kirby)

2015

Rack Raid – 3rd Position
Welsh Road Relay Champs Silver M45+ (Lee Aherne, Simon Lewis, Damian Williams)
Welsh 5k Champs Bronze F  (Nicola Jukes, Danielle Phillips, Julie Cashell)
Treforest 10k First Ladies Team (Nicola Jukes, Danielle Phillips, Kelly Collins)

2014

Welsh XC Masters Gold M40+ (Lee Aherne, Simon Lewis, Damian Williams)

2011

Ladies, Gwent League Division 3 Runners Up